İran, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için sandık başında: Oy verme süreci başladı

İran’da İbrahim Reisi’nin geçirdiği helikopter kazası sonucu ölümü üzerine ilk turu 28 Haziran Cuma günü yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için oy verme süreci başladı. İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, oy verme sürecinin başladığını duyurdu. Seçimde, ilk turu birinci sırada tamamlayan reformist aday Tebriz Milletvekili ve eski sağlık bakanı Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday eski ulusal güvenlik yüksek konseyi sekreteri Said Celili yarışıyor.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, oyunu başkent Tahran’da kabullerini gerçekleştirdiği İmam Humeyni Hüseyniyesi’ndeki salonda kurulan sandıkta kullandı. Hamaney, seçimin ilk turunda olduğu gibi seçmenleri sandığa çağırdı. Oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Hamaney, “Halkın seçimlere ilgisinin öncekinden (ilk tur) daha fazla olduğunu duydum. Eğer öyleyse sevindirici” diye konuştu. Hamaney, açıklamasında, “Yarın yeni cumhurbaşkanımızı göreceğiz. İnşallah halkımız oy verir ve en iyisini seçer.” ifadelerini kullandı.

SEÇİM SÜRECİ YEREL SAATLE 18.00’DE SONA ERECEK

İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi’nin verilerine göre, 88 milyon nüfusa sahip ülkede, yaklaşık 62 milyon seçmen, 59 binden fazla merkezde kurulan sandıklarda oy kullanabilecek. 95 ülkede kurulan seçim merkezlerinde de İran vatandaşları sandığa gidebilecek.

Yerel saatle 08.00’de (Türkiye saatiyle 07.30) başlayan oy verme süreci saat 18.00’de sona erecek ancak bu süre ihtiyaç halinde, seçimin ilk turunda olduğu gibi İçişleri Bakanlığı’na bağlı Seçim Merkezi’nin kararıyla uzatılabilecek. Seçim sonuçlarına dair ilk verilerin gece yarısı yayımlanması, kesin sonuçların ise yarın sabah saatlerinde açıklanması bekleniyor. İran’da cumhurbaşkanı 4 yıl görev yapıyor ve üst üste en fazla iki defa seçilebiliyor.

ANKETLERDE REFORMCU ADAY ÖNDE

Ülkede yapılan anketlerde, reformcu adan Mesud Pezeşkiyan öne çıkıyor. Son olarak İranlı Öğrenciler Anket Ajansı (ISPA) tarafından 3 Temmuz’da ülke genelinde 3 bin 660 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen kamuoyu yoklamasında, katılımcıların yüzde 49,5’i reformistlerin adayı Pezeşkiyan’a, yüzde 43,9’u ise eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri muhafazakar aday Celili’ye oy vereceğini belirtti. Yüzde 4,8, oy kullanacağını ancak henüz karar veremediğini belirtirken, yüzde 1,8’i ise ‘boş oy’ kullanacağını söyledi.

ISPA’nın ilk tur seçimleri için 26 Haziran’da yaptığı anketin sonuçları, adayların aldığı oy oranları açısından ülkedeki diğer anketler arasında en yakın sonucu vermişti.

İLK TURDA KATILIM YÜZDE 40’TA KALMIŞTI

İran’da 28 Haziran’da yapılan 14’üncü dönem cumhurbaşkanı seçiminde adaylardan hiçbiri yüzde 50’yi geçemeyince seçimi önde tamamlayan reformist aday Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday Said Celili, 5 Temmuz’daki ikinci tura kalmıştı. Yüzde 40 ile ülke tarihindeki en düşük katılımlı cumhurbaşkanı seçimi olan birinci turda Pezeşkiyan oyların yüzde 42,5’ini alırken, Celili’nin oyu yüzde 38,6 olmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir