İsrail’deki Nova Müzik Festivali saldırısından sağ kurtulan 50 kişi, travma nedeniyle intihar etti

T24 Dış Haberler

Nova Festivali katliamından kurtulan bir kişi, sonraki aylarda orada bulunan 50’den fazla kişinin travma nedeniyle intihar ettiğini iddia etti.

Guy Ben Shimon, hayatta kalanlar psikolojik sorunlarla mücadele ederken gerçek sayının çok daha yüksek olabileceğini söyledi.

Gazze sınırına üç mil uzaklıktaki Kibbutz Re’im yakınlarındaki bir ormanlık alanda hafta sonu düzenlenen Supernova müzik festivalinde, Hamas militanlarının etkinliğe saldırmasının ardından festival yüzlerce kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı. 

Şimon şunları söyledi: “Herkes biliyor mu bilmiyorum ama Nova partisinden kurtulan kişiler arasında 50’ye yakın intihar vakası var. Zorla hastaneye kaldırılan çok daha fazlası var. Yataktan çıkmayan birçok arkadaşım var. Hala dışarı çıkamıyorum. Travma sonrası stres bozukluğu yaşıyoruz ve tedavi için desteğe ihtiyacımız var. İşe dönmemiz gerekiyor ama yapabileceğimi sanmıyorum. Sürekli kaygı halindeyim ve uyuyamıyorum, geceleri uyuduğumda aynı şeyleri tekrar tekrar yaşıyorum” 

24 yaşındaki Yuval Raphael, festival katliamının ardından yardım gelmesini beklerken sekiz saat boyunca bir cesedin altında saklanmak zorunda kaldığını söyledi. 

Ulusal Tıp Kütüphanesi’nde 2022 yılında yayınlanan bir araştırma, Nova Festivali Katliamı gibi toplu ölüm olaylarına maruz kalanlarda intihar düşüncesi ve eylemlerinin yaygınlığının inanılmaz derecede yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmada şu ifadelere yer verildi: “Çok sayıda insanda intihar düşüncesi ve intihar girişimi meydana geliyor. Bu nedenle afetlerle karşı karşıya kalan kişilerin ruh sağlığına dikkat edilmesi ve afet sonrasında destek tedbirlerinin alınması ayrı bir önem taşıyor”

İsrail Sağlık Bakanlığı, hayatta kalan ve intihar ettiği iddia edilen 50 kişi hakkında herhangi bir bilgi veya istatistik bulunmadığını söyledi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir